poniedziałek, 28 kwietnia 2008

Michal David. Jeden krótki utwór, a tyle radości...

Dzisiaj bardzo krótki post. Tę piosenkę poleciła mi moja koleżanka. Czego to ludzie nie przywiozą ze swoich wojaży... Na dworze zrobiło się ciepło, słońce, przegląd mody na deptaku. Może trochę tańca? Czeski post z przymrużeniem oka na rozgrzewkę :) Proszę nie sugerować się zdjęciem - tak dzisiaj wygląda wykonawca tego utworu. 20 lat temu wyglądał zgoła inaczej. Można powiedzieć, że wtedy mieścił się pod ramą roweru :) Trochę disco lat 80. Miłej zabawy.

Michal David - Non Stop.mp3

środa, 23 kwietnia 2008

Prudy - Zvonky zvoňte (1969)


Czechosłowacja, rok 1962.
Urodzony 7 grudnia 1948 roku Pavol Hammel zakłada swoją pierwszą grupę muzyczną o nazwie The Jets. Czternastolatek zasłuchany w muzyce granej w Radiu Luksemburg, pragnie wykonywać muzykę mieszcząca się w gatunku rock and roll. The Jets prezentują więc własne interpretacje utworów The Beatles i The Who. W międzyczasie powoli powstają własne kompozycje zespołu, do którego należą: Pavol Hammel grajacy na gitarze, Peter Saller - gitara, Vlasimmir Kaššay - bas, František Machats - bębny i Boris Puškar - wokal. Około roku 1964 The Jets zmieniają nazwę na Prudy. W tymże roku zespół zdobywa pierwsze miejsce na czechosłowackim przeglądzie zespołów beatowych. Tekściarzem zespołu zostaje pracujący jako lektor w radiu Słowackim - Rudolf Skukálek. Dzięki niemu zespół nagrywa pierwszą piosenkę Šálka čaju.

Czechosłowacja rok 1967.
Prudy występują w telewizji w programie słowackich komików Milana Lasicy i Júlia Satinskiego Večer pre dvoch. Z grupy odchodzi František Machats, a jego miejsce zajmuje Peter Petro, były członek legendarnych The Beatman. Vlado Kaššay przyprowadza na próbę klawiszowca Mariana Vargę, studenta bratysławskiego konserwatorium. Nowy członek zespołu, tak bardzo zatraca się w pracy w Prudach, że rezygnuje ze studiów. W grupie pojawiają się tekściarze Boris Filan i Kamil Peteraj.

Czechosłowacja rok 1968
Do sklepów trafia singiel Poď so mnou, w limitowanym nakładzie. Płytka do dziś jest szalenie cenną pozycją w katalogach kolekcjonerskich.
Następny singiel zawiera już dwa utwory: Tam v Massachusetts i Spievam si pieseň.
Z grupy odchodzi Peter Petro, a zastępuje go inny weteran bratysławskiej sceny beatowej Ľubomír Dolinský. Z zespołu odchodzi też współzałożyciel Vlado Kaššay. Jego miejsce zajmuje student gry na kontrabasie w bratysławskim konserwatorium, Fedor Frešo. Dolinsky niestety niedługo zagrzał miejsce w zespole, jego zmiennikiem zostaje Vlado Mallý, kolejny student konserwatorium.
Prudy występują w Pradze na drugim międzynarodowym czechosłowackim festiwalu beatowym. Gra tam między innymi zespół Keith Emerson & The Nice. Według późniejszej legendy występ tej grupy zainspirował Mariana Vargę do założenia własnej grupy Collegium Musicum. Według jego kolegi Fedora Frešo, Varga nawet nie widział tego koncertu tylko smacznie spał w szatni.


Rok 1969.
Rok w którym wydany zostaje debiut grupy Zvonky zvoňte. Zostaje on całkiem dobrze przyjęty przez krytyków.W czasopismie Melodia płyta dostaje 3,8 gwiazdki na 5. Po wydaniu albumu z grupy odchodzą Marián Varga, Fedor Frešo i Vlado Mallý. Latem tego roku zaczyna powstawać nowy album zespołu Prudy, ale to już zupełnie inna historia.

Prudy - Zvonky, zvoňte.mp3

Prudy - Pred výkladom s hračkami.mp3

Prudy - Poď so mnou.mp3

Prudy - Možno, že ma rada máš.mp3

Prudy - Dám ti lampu.mp3



środa, 9 kwietnia 2008

NOCADEŇ czyli łagodny rock w Koszycach

Znacie już jakiś zespół, który powstał z winy U2? Teraz już na pewno, bo słowacki Nocadeň narodził się na londyńskim koncercie Bona i spółki. A działo się to w 1997 roku czyli już jedenaście lat temu. Po powrocie na Słowację panowie Rasto i Robert Kopinovec mając w głowie ciągle dźwięki tego występu postanowili sami pobawić się w granie niezbyt groźnego dla otoczenia rocka. Rasto stanął za mikrofonem, Robert wziął w dłoń gitarę. Niedługo dołączyli do nich Boris Mihalik grający na basie i Petr Gufrovič (pan od bębnienia), z którymi bracia Kopinovec spotykali się już w innych zespołach. Pierwszy oficjalny występ zespołu miał miejsce 25 grudnia 1997 roku. Jeszcze przed tym Nocadeň zarejestrowali trzyutworowe demo, ale w składzie zespołu znajdował się jeszcze m.in. Miro Tasler, klawiszowiec IMT Smile (obecnie IMT Smile odbywa tournee po wyspach).
W roku 1998 przyszły występy m.in. w Fun Radio w audycji Hudobna arena, na potrzeby której panowie ochrzcili się mianem Deňanoc.
Pod koniec tego roku w słowackich radiostacjach, usłyszeć można było utwory z wydanego własnym sumptem singla. Utwory te to Lava i Ano nie. Obydwa zdały się odnieść niezły sukces wśród słuchaczy.
Rok 1999 to już początek profesjonalnej kariery. Ukazuje się wtedy singiel Budim sa sam, po sukcesie którego udaje się podpisać kontrakt z wytwórnią BMG Ariola, zakładający nagranie dla firmy dwóch albumów.Eponimiczny bękart, ukazał się w roku 2000 i nosił nazwę Nocadeň, a na jego przyjście przygotował słuchaczy singiel Steny.


Kapela jak dotychczas wydała cztery albumy:
Nocadeň (2000)
Slova už nevravia nič (2001)
Katarzia (2003)
Nestrieľajte do labutí (2006)

oraz podsumowującą składankę:
Retrospektíva (2006).

Dzisiaj w dziale mp3 kilka utworów tego słowackiego zespołu.
Aż trzy z mojego ulubionego albumu Katarzia i jeden (Stereo) z wcześniejszego Slova už nevravia nič.
Miłego słuchania.

Nocadeň - Stereo.mp3

Nocadeň - Letíš padáš.mp3

Nocadeň - Buď hviezda (čo svieti mi nad hlavou).mp3

Nocadeň - Katarzia.mp3

Przydatne linki:
Nocadeň na Myspace

Oficjalna strona

Recenzja albumu Katarzia


Zdjęcia do tego posta pochodzą z oficjalnej strony zespołu, z której korzystałem również przy pisaniu tekstu.

niedziela, 6 kwietnia 2008

Sputnik - legalnie i za darmo. Wreszcie młode Czechy.


Dzisiaj bardzo krótki post, bo po tak długiej przerwie, nie ma co nachalnie elaboratów drukować. Sputnik to czeski zespół, który stwierdził że swoje nagrania może udostępniać za darmo w internecie. Granie to bardzo energetycznym jest, zresztą zespół przypisał się do mieszaniny gatunków elektroniki i punku. W Polsce od czasu do czasu nagrań tej kapeli można posłuchać w trójkowej audycji Strefa rokendrola wolna od angola. Dla zainteresowanych dwa linki:

Oficjalna strona zespołu Sputnik

Sputnik na Bandzone.cz

Z oficjalnej strony proponuje ściągać z podstrony audio pliki o nazwach kompleta, komplet b i komplet c. Można nazwać je całymi albumami w formacie rar. A od siebie polecam nagranie Antihmota pracuje. Miłego słuchania.

Sputnik - Antihmota pracuje.mp3