czwartek, 18 czerwca 2009

Dalibor Janda i OK Band. Dni czeskiej muzyki na blogu Robert POland.

I stało się niebywałe: u Roberta na blogu pojawia się czeska muzyka. Wszystkich zainteresowanych pełnymi albumami artystów o których ja dziś wspomnę odsyłam na stronę Robert POland.


Dalibor Janda urodził się 23 marca 1953 roku w Hranicach. Na scenie zadebiutował już pod koniec lat 70. Ale okres jego największych sukcesów to lata 80., kiedy to zdobył trzy lata z rzędu nagrodę Złoty Słowik. Wtedy to Janda stał się gwiazdą muzyki pop. Dalibor jest muzykiem ciągle aktywnym twórczo, ale nas tym razem interesować będzie jego pierwsze pełnowymiarowe wydawnictwo zatytułowane Hurikán (1985 rok). Tytułowa piosenka zapewniła Jandzie miejsce w panteonie gwiazd czeskiej muzyki pop na długi czas.

Jednak ja chciałbym przybliżyć Wam dwa inne utwory z tego albumu. Pierwszy Všechno Na Mars, rozbawił mnie do łez. Wizja przyszłości w której mieszkańcy Ziemi nie potrzebując koni wysyłają je na planetę Mars, wydaje się groteskowa. Zresztą patrząc w kalendarz stało się to 4 lata temu : )


Dalibor Janda - Všechno Na Mars.mp3


Dalibor Janda - Rokenrol Je Muj Kamarád.mp3


Tak jak wielu artystów tamtych czasów i Janda próbował przebić się za żelazną kurtynę, nagrywając angielskie wersje swoich utworów. Takie znalazły się na wydanym w 1989 (rok podaję za stroną artysty) albumie Take Them To Mars.


Dalibor Janda - Take Them To Mars.mp3


Dalibor Janda - Rock'n'Roll Goes On.mp3


Oficjalna strona artysty
OK Band to jeden z przedstawicieli czeskiej sceny muzycznej lat 80. Przyznam szczerze, że raczej nie zostanę fanem ich płyty Disco! (1985). Niby wokal dobry, niby dźwięki niczego sobie, a jednak razem niespecjalnie gra to w moim uchu. Może chodzi o to że teksty ich utworów niewiele mają wspólnego z jakimiś głębszymi przemyśleniami (vide Ufo nad stawem)? Nie będę oceniał – specjalistą w dziedzinie muzyki lat 80. zdecydowanie jest Robert i do niego odsyłam po poradę. Mnie pozostaje tylko żałować, że głosu wokalistki Marceli Březinovej nie zdecydowano się wykorzystać w innych projektach. Miała dziewucha parę w płucach.


OK Band - Podoby.mp3


OK Band - UFO nad rybnikem.mp3


W tym samym roku ukazała się angielska wersja płyty Disco! zatytułowana The Latest Report. Z tej płyty przygotowałem wam dwie angielskie wersje powyższych utworów. Przepraszam za słabą jakość.


OK Band - Saucers over London tower.mp3


OK Band - Resemblances.mp3Fanowska strona zespołu

3 komentarze:

RObert POland pisze...

Po angielsku... nie słyszałem.
Ale za to śpiewam sobie po polsku:

,,żegnaj, żegnaj UFO, bez ciebie będzie strasznie smutno :)"

Jakbyś nie napisał, że ,,rybnik" to po czesku staw, czy jezioro, to bym wciąż myślał, że chodziło im o UFO nad Rybnikiem w województwie śląskim (chociaż to po śląsku też staw oznacza, jeżeli dobrze pamiętam).

sond pisze...

Nie wiem jakim cudem im wyszło z tego Saucers Over London Tower, ale szczerze gratuluję pomysłowości :)

Disco Mp3 pisze...

polecam super naprawdę :) !